Az Egri Főegyházmegye fenntartásában

az Apáczai Csere János Katolikus Általános Iskola

életében sikeresen lezártuk a 2018/2019-es tanévet.

Az iskola életében a nyár folyamán nagy változáson mentünk át. Új nevet választottunk:

Boldog Brenner János Katolikus Általános Iskola.

Iskolánk története:

Amikor a Római Katolikus Egyház 1715-ben beindította az anyakönyv vezetését, kezdetét vette Apc község kialakulása. Írásos emlékek szerint erre az időszakra esik a rendszeres iskolai oktatás beindulása is. Pontosan ismerjük, hogy az első iskola 1750-ben épült a jelenlegi Fő utcai iskola helyén.

Két szobája volt, amelyből az egyik iskolai tanterem, a másik a kántor-tanító lakásául szolgált. 1875-ben iskola céljára egy további termet alakítottak ki a Fő utca 43. szám alatti gyógyszertár melletti épületben, majd nem sokkal később ugyanott a második oktatási termet is biztosították. Ezzel egy időben a kántor-tanítói lakásban megszűnt az iskola. 10 évvel később 1885-ben a plébánia mellett építettek egy új iskolát, ahol  kezdetben két teremben, majd csakhamar három teremben folyt az oktatás, miközben a gyógyszertár melletti épületben megszűnt az iskola. Az új iskolában 1900-ban kialakították a negyedik tantermet, így  19 éven át négy terem biztosította a hatosztályos elemi oktatást, amikor 1919-ben az eddigi kántor-tanítói lakásnak használt helyiségből az ötödik termet is az oktatás rendelkezésére bocsátották.

8 évig most már ebben az 5 tanteremben folyt a tanítás. 1927-ben a – csaknem két évszázaddal előbb megépített – kántor-tanítói lakást és a volt iskola épületét lebontották, és felépült helyén a Fő utcai, még ma is iskolai célokat szolgáló, hat tantermes, kétszintes iskola épülete. A tornaterem hiányának pótlását szolgálta. hogy 1968-ban az egyik osztálytermet tornateremmé alakították. 1980-ban a kultúrotthon nagytermét alakították ki úgy, hogy egyben szolgálja az iskola ilyen irányú igényét is. 1992. november 20-án átadták és felavatták az iskola melletti Tornacsarnokot, amelynek méretei lehetőséget biztosítanak labdajátékok rendezésére, bálok szervezésére is. 1970-ben megépült egy 40 férőhelyes napközi, amit a mai napig is rendeltetésszerűen használnak. Az iskola bővítését, ezzel az oktatás színvonalának emelését, és nem utolsó sorban az „egyműszakos” oktatás megteremtését célozta az 1985-ben átadott háromszintes új iskola épülete. 2012-ben az önkormányzat képviselő-testülete úgy döntött, hogy kapcsolatba lép az Egri Főegyházmegyével, így iskolánk 2012. szeptember 1-től katolikus szellemiségű intézményként működik, mely általános iskolai feladatokat lát el.

2019.szeptember 1-től az intézményünk hivatalos neve:

„Boldog Brenner János Katolikus Általános Iskola.”

„Az Istent szeretőknek minden a javukra válik!” (Róm 8,28) – hangzik Boldog Brenner János, iskolánk névadójának jelmondata. Brenner János elsőfogadalmas ciszterci szerzetes, rábakethelyi káplán volt. Jól tudta, mit is jelent ez a mondat valójában, s lelki naplójában ekképpen értelmezte: „Uram, tudom, hogy tieidet nem kíméled a szenvedéstől, mert mérhetetlen hasznuk van belőle”. Vértanúságával is bizonyította Isten iránti szeretetét és hűségét. A huszonöt éves Brenner János egy állítólagos beteghez tartott az Oltáriszentséggel, amikor máig ismeretlen tettesek megalázták és harminckét késszúrással végeztek vele. Rövid papi szolgálata során nagy lelkesedéssel és odafigyeléssel tanított hittant a rábízott gyerekeknek. Munkáját alapos felkészültség és nagy odaadás jellemezte. Rajongott az ifjúságért. Otthonosan mozgott a fiatalok között, hiszen két fivérével együtt nevelkedett, akik szintén a papi hivatást választották. Örömmel foglalkozott a ministránsokkal és azon fáradozott, hogy Jézusnak jó barátai legyenek.

Tanévnyitó ünnepségünkre 2019. szeptember 1-én került sor, ahol Szentmise keretében Juhász Ferenc, az EKIF elnöke megszentelte az Intézményünket, és Boldog Brenner János közbenjárását kérte az itt tanulókra, valamint a pedagógusokra.

Köszöntő

"Az Istent szeretőknek minden a javukra válik" (Róm 8,28)

Boldog Brenner János élete

Köszönjük, ha támogatja intézményünket adója 1 %-val,